
Coraz częściej można usłyszeć o urlopie sabbaticalo’wym. Czym jednak jest sabbatical i kto może sobie na niego pozwolić?
Termin sabbatical wywodzi się m.in. od pojęcia szabatu, który oznacza siódmy dzień tygodnia rozumiany jako dzień odpoczynku, choć w przykazaniach Starego Testamentu pojęcie szabatu zostało zdefiniowane również jako cały rok. W słowniku języka angielskiego możemy odnaleźć definicję sabbatical year rozumianą jako urlop z pełnym lub częściowym wynagrodzeniem przyznawanym zwykle co siedem lat w celu odpoczynku, podróży, przeprowadzenia badań naukowych, pisania publikacji, czy w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Bywa, że dla określenia tego szczególnego urlopu używa się pojęcia sabbatical leave, czyli urlopu naukowego, ponieważ w Stanach Zjednoczonych pierwszą instytucją, która wprowadziła urlop sabbatical’owy był Uniwersytet Harwardzki w 1880 r. Następnie instytucja sabbatical’u została wykorzystana w innych obszarach, m.in. w przemyśle stalowym i aluminiowym.
Obecnie przyjmuje się, że sabbatical to szczególny rodzaj dodatkowego urlopu pracowniczego, najczęściej płatnego w całości albo częściowo w celu rozpoczęcia nauki, przeznaczony na podróż, odpoczynek, możliwość spędzenia czasu z rodziną lub przyjaciółmi, przeprowadzenia badań, zdobycia nowych umiejętności, w celu podjęcia się lub wsparcia inicjatywy społecznej, w celu podjęcia się nauczania jako wykładowca lub trener, na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Urlop udzielany jest co kilka lat.
W Polsce kodeks pracy nie reguluje instytucji sabbatical’u, choć coraz częściej wspomina się, że osoby zatrudnione w międzynarodowych zakładach pracy mogą z niego skorzystać. Obecnie w Stanach Zjednoczonych sabbatical jest oferowany przez wiele firm m.in. Charles Schwab Corporatiom, Adobe, Intel, Epic, PayPal. W organizacjach tych, czas urlopu waha się od 4 do 8 tygodni po każdych 5 – 7 przepracowanych latach pracy i jest skierowany do pracowników, którzy pracują w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy. Urlop ma charakter odpłatny i nieprzerwany. Pomimo ogólnego przekonania, że sabbatical jest skierowany przede wszystkim do kadry kierowniczej, wewnętrzne polityki ww. firm regulujące ten urlop nie uzależniają jego udzielenie od stanowiska.
Z uwagi na stale wzrastające tempo życia, zacieranie się granicy między czasem wolnym a czasem przeznaczonym na pracę, należy postulować by ustawodawca rozważył wprowadzenie do polskiego porządku prawnego rozwiązania wzorowanego na instytucji amerykańskiego sabbatical’u.
Literatura:
- W.C. Ells, E.V. Hollis, Sabbatical Leave in American Higher Educaction. Origin, Early History and Current Practices, U. S. Government Printing Office, Washington 1962
- L.S. Gordon, REST ASSURED. The Sabbatical Solution For Lawyers, The American Bar Association 2002
- Webster’s Third New International Dictionary, Unabridged (online:) https://www.merriam-webster.com/dictionary/sabbatical#note-1 [dostęp: 24.01.2020 r.]